Zanim zaśniesz długo przewracasz się z boku na bok? Rano czujesz się niewyspana i szybko czujesz się zmęczona? To może być bezsenność. Sprawdź, co możesz z tym zrobić.
Miej swój rytuał
Zadbaj jednak o pewną powtarzalności czynności, które przygotują Cię do snu. Nie muszą być to szczególne czynności. Wystarczy, że każdego wieczora będziesz np. brać prysznic, pielęgnować urodę czy czytać książkę. W ten sposób Twój organizm już będzie wiedział, że należy przygotować się do snu.
Zadbaj o rytm dnia
Powtarzalność dotyczy nie tylko wieczorów, ale właściwie całego dnia. Kładź się i zasypiaj zawsze o podobnej porze. Postaraj się też budzić codziennie o takiej samej porze – nie musisz jednak w dzień wolny zrywać się o 6 rano. Stosowanie tego sposobu sprawi, że łatwiej dowiesz się, ile tak naprawdę potrzebujesz snu i jak wygląda Twój cykl dobowy.
Uczyń sypialnię przytulną
Sypialnia powinna być miejscem wypoczynku. Postaraj się więc utrzymać harmonię w tym pomieszczeniu. Utrzymuj tu porządek – wszystko, co niepotrzebne w danej chwili powinno być schowane. Dodaj też do sypialni elementy, które lubisz – obrazy, zegary, wiklinowe kosze itp. Zadbaj także o odpowiednie natężenie światła. Lampy powinny dawać ciepłe, nieco przytłumione światło. Dobrze jest też także zainwestować w rolety lub grube kotary, które w razie konieczności całkowicie odetną dostęp światła.
Pamiętaj także, że łóżko służy jedynie do spania – leżenie na nim, np. podczas dnia może sprawić, że rozregulujesz swój zegar dobowy.
Odłóż telefon
Telefony i wszelkie ekrany emitują silne niebieskie światło. Dokładnie takie samo widmo posiada słońce w czasie dnia. To daje organizmowi mylny sygnał, że wciąż jest dzień i jeszcze nie pora spać. Dlatego bezpośrednio przed snem zrezygnuj np. z korzystania ze smartfonu.
Nie przemęczaj się na koniec dnia
Wieczór powinien być porą wypoczynku – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wszystkie najważniejsze zadania zaplanuj tak, by zakończyły się jeszcze za dnia. Wieczór powinien być także porą, podczas której możesz się wyciszyć i odstresować. Możesz więc zaplanować na późniejsze godziny np. medytację lub inne czynności, które sprawiają, że czujesz się lepiej.
Co robić, gdy nic nie pomaga?
Gdy nie pomagają żadne metody, warto wybrać się do lekarza. Możliwe, że problemy ze snem mają głębsze przyczyny lub są objawem innej choroby. Bezsenność często sama w sobie jest chorobą. Wówczas konieczna jest diagnostyka i odpowiednie leczenie farmakologiczne.