Błonnik pokarmowy jest bardzo ważnym elementem diety każdego człowieka. Jeżeli przez długi okres nie będziemy dostarczali odpowiedniej ilości tego pierwiastka, stajemy się narażeni na liczne choroby i infekcje, m.in.: choroby serca, udary, wylewy, nadciśnienie i nowotwory. Dieta uboga w błonnik może także skutkować częstymi zaparciami, czy zapaleniem okrężnicy. Zbyt niska podaż błonnika pokarmowego wiąże się również z przypadłościami jak cukrzyca, próchnica i nadwaga. Gdzie znajdziemy błonnik i dlaczego warto włączyć go do codziennej diety?
Co to jest błonnik?
Błonnik pokarmowy jest zespołem substancji, który wchodzi w skład roślin. Odgrywają one istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu ludzkiego. Mimo to, iż nie są trawione przez człowieka oraz nie zawierają żadnych substancji odżywczych, to przyczyniają się do niezbędnych procesów fizjologicznych. Błonnik pokarmowy dzielimy na rozpuszczalny i nierozpuszczalny.
Błonnik a zdrowie
Przeciętna dieta Polaka jest niezwykle uboga w błonnik. Szacuje się, że na naszych talerzach znajduje się codzienne około 10-20 g błonnika. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia powinno być go ok. 35 g. Zbyt mała podaż błonnika spowodowana jest konsumpcja wysokoprzetworzonej żywności oraz szybkim tempem życia.
Dlaczego warto spożywać błonnik?
Odpowiednia i regularna konsumpcja błonnika może być pomocna w wielu sferach życia. Pierwiastek ten jest nieceniony w walce z nowotworami, chorobami infekcyjnymi, w tym dróg oddechowych, zmniejsza ryzyko otyłości i pomaga cieszyć się zdrowym sercem. Spośród najważniejszych działań błonnika możemy wymienić:
- Stabilizacja poziomu cukru we krwi,
- Obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów,
- Redukcja masy ciała,
- Oczyszczenie organizmu z toksyn,
- Usprawnienie pracy przewodu pokarmowego.
Jakie są źródła błonnika?
Błonnik występuje w warzywach owocach oraz produktach zbożowych. Najwięcej znajdziemy go w mące niskiego przemiału i jej przetworach (pieczywo razowe, płatki zbożowe, np. owsiane, grube kasze, brązowy ryż).
Jeżeli chodzi o warzywa, to jest go sporo w roślinach strączkowych (grochu, fasoli, soczewicy) oraz kapuście i warzywach korzeniowych.
Owoce, które zawierają dużo błonnika to te drobnopestkowe – maliny, truskawki, oraz jabłka, gruszki, owoce suszone i orzechy.