Bezsenność i inne zaburzenia snu są niestety niezwykle powszechnym problemem w naszym społeczeństwie. Jak dobrze wiemy, zdrowy i nieprzerwany sen jest jedną z podstaw dobrego samopoczucia i produktywności w ciągu dnia. Długotrwałe problemy z zaśnięciem oraz wybudzanie się w nocy mogą powodować wiele problemów zdrowotnych- tych fizycznych oraz natury psychicznej. Jak więc zapewnić sobie gwarancję nieprzerwanego i relaksującego snu?
Dlaczego sen jest tak ważny?
Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, jak naprawdę ważny jest regularny i zdrowy sen. Niewyspanie może prowadzić do rozdrażnienia, problemów ze skupieniem uwagi oraz ogólnego poczucia rozbicia. Jednak regularne braki snu mogą doprowadzić nawet do cukrzycy, osłabienia układu odpornościowego oraz powodować chorób układu krążenia. Jest to także bardzo łatwa droga do wywołania u siebie problemów z zaburzeniami zdrowia psychicznego, w tym depresji i lęków.
Bardzo często problemy z bezsennością wynikają z nadużywania alkoholu lub nawet środków nasennych. Zbyt częste przyjmowanie tego typu leków, szczególnie bez nadzoru lekarza może powodować do pogłębienia się problemów ze snem. W rezultacie coraz trudniej jest zasnąć oraz utrzymać sen, a w ciągu dnia coraz częściej pojawiają się problemy z koncentracją, koordynacją oraz pamięcią.
Jak można sobie pomóc?
Współczesny tryb życia niestety bardzo oddalił się od naszego naturalnego trybu życia. Kładziemy się coraz później, wieczory bardzo często spędzamy w otoczeniu sztucznego światła. Wieczorne oglądanie telewizji, czytanie wiadomości czy stymulowanie się grą na komputerze zaburza naturalną produkcję melatoniny.
Melatonina jest hormonem odpowiedzialnym za działanie naszego zegara biologicznego. Na jej regulację wpływa przede wszystkim światło. Dlatego spędzając wieczory w oświetlonym pomieszczeniu, wpatrując się w ekran zaburzamy naturalny cykl dnia i co za tym idzie mechanizmy odpowiedzialne za sen.
Brak aktywności fizycznej, późne spożywanie ciężkiej kolacji oraz brak stałej pory snu- to główne powody, dla których nie możemy się wyspać. Bardzo prostym sposobem na poprawianie swojej higieny snu jest ustanowienie nocnego rytuału. Dzięki wyznaczeniu stałej pory snu będziemy mogli zagospodarować sobie czas na relaks i oddalenie się od wszelkich jaskrawych źródeł sztucznego światła.
Joga na sen? Jak najbardziej!
Joga już wielokrotnie okazywała się przydatna we wspomaganiu terapii zarówno chorób sercowo-naczyniowych jak i stanów lękowych oraz depresyjnych. Spokojne asany oraz zastosowanie odpowiednich technik oddychania oraz medytacji mogą przynieść znaczącą poprawę już po ośmiu tygodniach regularnych ćwiczeń.
Według naukowców joga wpływa między innymi na produkcję melatoniny, dzięki czemu ogranizm łatwiej zapada w sen i później skuteczniej go utrzymuje. Dodatkowo wieczorne ćwiczenia wpływają na zmniejszenie stężenia hormonu stresu- kortyzolu w ślinie. Wspomagana jest za to produkcja endorfin, dzięki czemu nastrój ulega poprawie.
Dodatkowe wprowadzenie elementów medytacji może pomóc uspokoić działanie układu nerwowego. Rytm serca spowalnia, a co za tym idzie spada także i ciśnienie krwi. Dzięki temu organizm rozluźnia się, bardzo często łagodząc nawet migreny oraz bóle mięśni. Jest to więc idealny sposób aby przygotować się na nocny odpoczynek.