Dzień Nauki Polskiej jest nowym świętem państwowym ustanowionym w 9 lutego 2020 roku. Data obchodów święta nie jest przypadkowa, 19 lutego przypada bowiem rocznica urodzin Mikołaja Kopernika.
Wspomnienie znakomitych naukowców i naukowczyń
Motywacją za utworzeniem specjalnego dnia poświęconego polskim dokonaniom na polu nauki były dwie. Przede wszystkim jest to wyraz wdzięczności i uznania dla znakomitych postaci nauki. Mikołaj Kopernik, Jan Heweliusz, Maria Skłodowska-Curie, Zygmunt Wróblewski- to kilka z osób które dzięki swojemu wkładowi w naukę zapisały się na kartach historii.
Działalność naukowa zawsze inspirowała innych, pomagając w rozwoju całego państwa. Jest to właśnie druga motywacja stojąca za wprowadzeniem tego święta. Dzień Nauki Polskiej to idealna okazja do promowania nauki, zarówno wśród najmłodszych jak i starszych osób.
Nawet pomimo zawiłości historii naszego kraju, to między innymi naukowcy byli czynnikiem który trzymał Polaków razem. Pomagali oni kształtować nowe pokolenia, wpływając pozytywnie na morale oraz budowania poczucia wspólnej odpowiedzialności.
Obchody święta
Warto sprawdzić programy lokalnych muzeów i wystaw. Na terenie całej Polski, 19 lutego organizowane będą tematyczne wystawy, warsztaty oraz zajęcia dla najmłodszych.
W wielu szkołach nauczyciele przeprowadzają lekcje, dzięki którym dzieci poznają biografie znanych polskich naukowców. Jest to znakomita okazja, do pobudzenia ciekawości u młodego pokolenia. W końcu era ważnych odkryć ciągle trwa i potrzebujemy ambitnych i ciekawych świata przyszłych badaczy i naukowców.