Nawiązując do wcześniejszego posta, w którym wymieniłam objawy jakie powinny zachęcić nas do wizyty u lekarza; dziś przedstawię Wam jakie badania warto wykonywać regularnie. Kontrola stanu zdrowia pozwala nam na wcześniejsze wykrycie stanów chorobowych, zanim staną się one trudne do wyleczenia lub niewyleczalne.
W takim razie, jakie badania powinniśmy wykonywać i jak często?
Zarówno kobiety jak i mężczyźni niezależnie od wieku powinni co jakiś czas wykonać pakiet podstawowych badań. Pełna morfologia wraz z OB oraz stężeniem glukozy we krwi, a także ogólne badanie moczu. Lekarze zalecają wykonanie tych badań raz w roku, jest to najprostszy sposób określenia ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Jeśli mamy taką możliwość, warto wykonywać pomiary ciśnienia tętniczego. Jeśli nie chcemy inwestować w ciśnieniomierz, w wielu aptekach można wykonać pomiary za darmo.
Raz na trzy lata warto wykonać również dokładniejsze badanie krwi. Pomiar poziomu elektrolitów pozwoli na określenie czy wartości potasu, magnezu, sodu, fosforu i wapnia są właściwe. Jeśli zauważycie u siebie problemy z osłabieniem i drżeniem mięśni- jest to idealny moment na wykonanie badania.
USG jamy brzusznej oraz RTG klatki piersiowej warto wykonać mniej więcej co pięć lat. Szczególnie palacze powinni pomyśleć nad przebadaniem klatki piersiowej.
Gdy na ciele pojawią się nowe znamiona: piegi, pieprzyki i ciemne plamy- najbezpieczniej będzie udać się z wizytą do dermatologa. Pojawienie się nowych przebarwień, szczególnie latem nie musi świadczyć o niczym poważnym. Jednak w razie wątpliwości, lekarz skieruje nas na dalsze badania.
Badania ważne dla kobiet
Niezależnie od wieku panie powinny pamiętać o corocznym wykonaniu cytologii oraz badaniu ginekologicznym.
Samobadanie piersi powinno być podstawowym, comiesięcznym badaniem, aż do skończenia 30. roku życia. W przypadku występowania nowotworów w najbliższej rodzinie, już 20 latki mogą wykonać mammografię. Po ukończeniu 40 roku życia, każda kobieta zachęcana jest do wykonania badania mammograficznego raz na dwa lata.
Badania ważne dla mężczyzn
Panowie powinni raz z miesiącu wykonywać samobadanie jąder; oraz co trzy lata udać się na lekarskie badanie jąder.
Po ukończeniu 40 lat, warto raz do roku wybrać się na kontrolę prostaty. Dziesięć lat później wskazane jest wykonanie badań u urologa, oraz wykonanie badań na oznaczenie antygenu PSA.
Mężczyźni, którzy przekroczą 50. rok życia powinni szczególnie zwracać uwagę na wszelkie zmiany w rejonie gruczołu krokowego. Dlatego też tak ważne jest wykonanie wszelkich potrzebnych badań.