Od roku 2000, 4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Zazwyczaj tego dnia, placówki onkologiczne organizują są Dni Drzwi Otwartych. Jest to idealna okazja aby przeprowadzić rutynowe badania oraz zdobyć cenną wiedzę. Jednak tegoroczne obchody przeniesione są do internetu- zorganizowane zostaną prelekcje oraz wydarzenia online.
Światowy Dzień Walki z Rakiem- dlaczego jest ważny?
Święto ustanowiono podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem odbywającego się w Paryżu w 2000 roku. Jest to okazja dla okazania wsparcia osobom, które zmagają się z nowotworami. Ale również warto wykorzystać tą okazję do doinformowania się na temat profilaktyki raka. W wielu przypadkach odpowiednio wcześnie wykryty nowotwór jest możliwy do pokonania. Warto więc wykonywać regularne badania oraz zwracać uwagę na pierwsze objawy choroby.
Na co należy zwracać uwagę?
Wielokrotnie gdy zauważamy u siebie niepokojące objawy jak przewlekłe bóle, zmęczenie czy osłabienie często zwalamy to na karb przepracowania, wieku lub niedostatecznego snu. Warto jednak przypatrzeć się stanowi naszego organizmu i nie bagatelizować sygnałów ostrzegawczych.
Bardzo często jednym z pierwszych objawów toczącego się stanu nowotworowego jest nagła utrata wagi niezwiązana z dietą. Wraz z szybkim spadkiem masy ciała występuje również znaczne osłabienie organizmu i brak energii. Mogą być to objawy związane z postępującą anemią wywołaną rakiem trzustki
Ból w jamie brzusznej, również powinien zasugerować nam wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Długo utrzymujący się lub powracający ból nigdy nie powinien być ignorowany; to samo tyczy się dolegliwości związanych z klatką piersiową, okolicą lędźwi czy bólami kości.
Długo utrzymująca się gorączka, uciążliwy i nieprzemijający kaszel czy powiększone węzły chłonne również nie powinny być zwalane na przeziębienie lub grypę. Jeśli wyczujemy guzki w węzłach chłonnych, lub są one powiększone dłużej niż trzy tygodnie- należy udać się na badania.
Widok krwi w stolcu, lub krwioplucie może przestraszyć każdego- jednak dla pewności napiszę. Jeśli zauważycie krew w stolcu, lub jego bardzo ciemną barwę; macie zaparcia na zmianę z biegunkami oraz problem ze wzdęciami- koniecznie porozmawiajcie ze swoim lekarzem rodzinnym o tym jakie badania należy wykonać.